Te książki zmienią Twoje życie! – koniecznie przeczytaj

Czas upływa, a czasem jedna książka potrafi zmienić perspektywę, z jaką patrzysz na otaczający Cię świat. Hanna Radlińska mawiała: “Pamiętajcie: książka daje tym więcej – im więcej wziąć chcemy”. Wyobraź sobie, że przeczytanie cennej lektury jest niczym rozmowa z jej autorem, który może stać się dla Ciebie mentorem i przyjacielem, który podpowiada Ci w Twoich życiowych decyzjach.

Poniżej przedstawię Ci mój mocno subiektywny zestaw książek, które odmieniły moje życie i mogą przetransformować również Twoje. Kolejność jest przypadkowa, żadna z lektur nie jest ani lepsza, ani gorsza. Zachęcam Cię do przeczytania krótkich opisów, dlaczego warto poznać daną pozycję.

Książki o prokrastynacji, perfekcjonizmie i nawykach

“Zrobione! Naucz się kończyć to, co zaczęłeś!”, Jon Acuff to pozycja mocno niedoceniana i mało znana, ale bardzo potężna. Większość osób nie ma problemu z rozpoczynaniem realizacji wyznaczonego sobie celu. Problem u większości osób dotyczy kończenia zadania. Prokrastynacja i brak konsekwencji w działaniu to największa zmory, które są przyczyną naszych porażek. Bo cóż z tego, że zaczniesz, ale nie skończysz? Autor rozpracowuje mechanizmy szkodliwego perfekcjonizmu i podaje konkretne metody, żeby zakończyć obrane przez siebie taski. Jon Acuff z bezczelną precyzją obnaża nasze kryjówki, byleby tylko nie zrealizować do końca celu.

Jak widzę idealny porządek w twojej skrzynce, to od razu wiem, że robisz, co możesz, byle tylko nie pisać”.

Atomowe Nawyki”, James Clear tak naprawdę uzupełnia poprzednią pozycję. O ile w poprzedniej książce nacisk jest kładziony na toksyczny perfekcjonizm i prokrastynację, o tyle w “Atomowych nawykach” nauczymy się, jak zwalczyć szkodliwy nawyk i wykształcić taki, który będzie nam służył. Na szczególną uwagę zasługuje rozdział 8 “Jak stworzyć kuszący nawyk?”, w którym poruszony jest temat bardzo ważnego neuroprzekaźnika o nazwie dopamina.

Książki na temat planowania i realizacji celów

Poruszyliśmy temat umiejętności kończenia zadań oraz tworzenia nawyków, to teraz czas na planowanie czasu. Niezwykle interesujące podejście do planowania przedstawione jest w książce “12-tygodniowy rok” autorstwa Briana P. Moran i Michaela Lennington. Czy pomyślałeś kiedykolwiek, że zamiast się skupiać na planowaniu w ujęciu rocznym można by przyspieszyć proces realizacji celów, zagęścić ruchy i osiągnąć to samo, tylko w 4 razy krótszym czasie? Taką właśnie koncepcję przestawiają autorzy 12-tygodniowego roku. Potraktuj jeden tydzień jak jeden miesiąc i zacznij pracować z efektywnością, jakiej jeszcze nie znasz.

To teraz coś nie-coś o delegowaniu zadań i automatyzacjach. “4-godzinny tydzień pracy” Tima Ferrisa to pozycja co prawda już nienowa (pierwsze wydanie pojawiło się w 2007 r.), ale bardzo wartościowa. Uczy myślenia w kategoriach, jak coś zrobić i się nie narobić, a do tego mieć jeszcze pieniądze i czas na podróże oraz przyjemności. Autor pokazuje metody, jak upraszczać swój biznes i pracę za pomocą zlecania wykonywania zadań innym podmiotom, a także zarysowuje koncepcję dochodu pasywego. Tak naprawdę jest to lektura na temat całościowego projektowania swojego życia w taki sposób, żeby to praca była dostosowana do nas, a nie my do pracy.

Książki o finansach i biznesie

Kolejna niezwykle wartościowa książka to “Fastlane Milionera” MJ DeMarco, którą niestety niezwykle trudno dostać w wersji papierowej, która osiąga niezwykle wysokie ceny. “Fastlane milionera” to pozycja o budowaniu biznesu pełnego sukcesów. Praktycznie samo mięso podane w zwięzłej formie, okraszone wieloma przykładami.

Wpłyń na miliony, a zarobisz miliony. Kiedy na masową skalę zaspokajasz potrzeby i rozwiązujesz problemy, w Twoim życiu pojawią się pieniądze”.

O podobnej tematyce, chociaż w bardziej luźnej formie jest książka “Biedny Ojciec, Bogaty Ojciec” Roberta Kiyosaki, który w przystępny sposób tłumaczy mechnizmy bogacenia się. Polecam wszystkie książki Roberta, które bardzo mocno rozwijają mechnizmy budowania firm, inwestowania oraz dochodu pasywnego. Jeżeli temat niezależności finansowej jest dla Ciebie ważny, to zachęcam do przeczytania całej kolekcji autora oraz jego żony Kim.

To wszystko w dzisiejszym zestawieniu. Książek o podobnej tematyce jest mnóstwo – wybrałam te, które uważam za najbardziej wartościowe.