Minimalizm

Czytanie o minimalizmie czy praktykowanie?

Teoria czy praktyka? Lepiej czytać o minimalizmie, czy praktykować? Można wiedzieć wszystko na dany temat, ale bardzo często bez ćwiczeń, nasza wiedza jest niepełna i nie przetestowana w rzeczywistości. Powiadają, że praktyka czyni mistrza i myślę, że w minimalizmie polega to właśnie na tym… minimum teorii – maksimum praktyki.

Co lepiej – praktykować, czy tylko czytać o minimalizmie?

Oczywiście – są techniki, sposoby i pytania, które już ktoś odkrył, sprawdzają się i dobrze je znać, bo po prostu zaoszczędza to Twój czas. To trochę tak, jakby ktoś z zamierzchłych czasów użył wehikułu czasu, by przenieść się do XXI wieku i poznać odpowiedzi na swoje pytania i lepsze rozwiązania. Można byłoby sporo przyspieszyć rozwój. Podobnie, tak naprawdę nie tylko jeśli chodzi o minimalizm, ale w ogóle o wszelką wiedzę tego świata. Najlepiej jest już bazować na tym, co zostało już odkryte i nie wyważać otwartych drzwi. Co nie znaczy, żeby nie sprawdzać i nie kwestionować. Ale tu już wchodzi w życie praktyka.

Jeśli chcesz zminimalizować ilość niepotrzebnych przedmiotów, to trzeba zacząć. Podjąć działanie. Sprawdzić, które rozwiązania możesz zastosować u siebie, a z którymi Ci nie po drodze. Ale tu jest właśnie ważne, żeby były to Twoje osobiste poczynania, gdyż tak naprawdę nikt nie zna Ciebie i Twojego stylu życia tak dobrze, jak Ty. To Ty wiesz, jak często gotujesz, jakich narzędzi używasz i że sokowirówka jest Ci zbędna, gdyż byłaby używana raz na 3 lata.

Praktykowanie minimalizmu pozwoli Ci na poznanie samego siebie i trochę zmierzenia się z własnymi słabościami. Być może na nowo ukształtujesz swoją osobowość, skupisz się bardziej na doświadczaniu chwil niż na posiadaniu przedmiotów. Być może zapanujesz nad zakupoholizmem, ale nie dowiesz się tego wszystkiego o sobie, dopóki nie postawisz pierwszego i kolejnego kroku.

Minimalizm zmienia człowieka na lepsze i chociaż nie jest to jedyny styl życia, jaki można sobie obrać, to na pewno jest jednym z ciekawszych w ostatnim czasie. Czy jest dla każdego? Pewnie nie. Pewnie nie każdy będzie chciał zmieniać swoje nawyki i swoje życie, ale co nie znaczy, że nie jest to możliwe.

I tym optymistycznym akcentem podsumowuję ten temat. Pamiętaj, że każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *